Success Stories

Award Recipients

2019

Congratulations to this year's winners.

Trillium Automobile Dealers Association Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Trillium Automobile Dealers Association Award (TADA)
Recipient: Kyle Artym

Trillium Automobile Dealers Association Award
Program: Motive Power Technician – Automotive Service
Donor: Trillium Automobile Dealers Association (TADA)
Recipient: Qasim Farooq

Pfaff Automotive Scholarship
Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Pfaff Automotive Partners
Recipient: Jesse McClintock

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Michael Holloway

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Ryan Knight

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Kyle Artym

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Alex Noseworthy

Princess Auto Foundation Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Caleb Jones

Princess Auto Foundation Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Austin Michalofsky

Princess Auto Foundation Award
Program: Welding and Fabrication Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Tyler Martin

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Brian Patteson

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Co-op)
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Michael Montreuil

Princess Auto Foundation Award
Program: Electrical Techniques
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Raimonds Nartiss

Princess Auto Foundation Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Brandon Francis

Princess Auto Foundation Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Chase King

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Josh Benoit

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Chris Staats

Princess Auto Foundation Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Josh Armstrong

Princess Auto Foundation Award
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Chantel Taylor

Princess Auto Foundation Award
Program: Welding Techniques
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Sara Kerslake

Princess Auto Foundation Award
Program: Welding Techniques
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Katherine Schade

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Megan Liddell

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op)
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Andrea Dawn Gilpin

Princess Auto Foundation Top Practical Student Award
Program: Motive Power Techniques - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Seth Meister

Princess Auto Foundation Top Practical Student Award
Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Nico Eisses

Crosby Volkswagen Audi Inc. Top Academic Student Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Crosby Volkswagen Audi Inc.
Recipient: Josh Picard

Britton Auto Parts Most Improved Practical Student Award
Program: Motive Power Fundamentals – Automotive Repair
Donor: Britton Auto Parts
Recipient: Brock Gauthier

MAC Tools Award
Program: Automotive Service Technician Apprenticeship, Level 3
Donor: MAC Tools
Recipient: Harrison Hallam

MAC Tools Award
Program: Automotive Service Technician Apprenticeship, Level 3
Donor: MAC Tools
Recipient: Paul Barber

TMTA Top Student Award
Program: Motive Power Techniques – Truck and Coach Repair
Donor: Transportation Maintenance Technology Association
Recipient: Alex Noseworthy

Altruck Scholarship
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: Altruck International Truck Centres
Recipient: Santosh Bedi

Truck and Coach Program Advisory Committee Peer Award
Program: Motive Power Technician – Truck and Coach
Donor: Challenger Motor Freight and Highway Sterling Western Star
Recipient: Sameer Malcolm

Trailcon Leasing Trailer Service Technician Academic Grant
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach Repair
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Alex Noseworthy

Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Amritpal Singh

Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Gulab Chopra

Cummins Sales and Service Training Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Cummins Sales and Service
Recipient: Ben Penner

Cummins Sales and Service Training Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Cummins Sales and Service
Recipient: Erik Johnstone

Cummins Sales and Service Training Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Cummins Sales and Service
Recipient: David Horst

Ryder Leadership Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Ryder
Recipient: Daniel Broeze

Manitoulin Transport Academic Achievement Award, Level 3 - Day Release
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Carlon Andrew Dykstra

Manitoulin Transport Academic Achievement Award, Level 3 – Block Release
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Dylan Clement

Mike Auton Top Student Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Mike Auton
Recipient: Seth Rodrigues-Diamond

Mike Auton Top Student Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 2
Donor: Mike Auton
Recipient: Ryan Ruppert

Mike Auton Top Student Award,
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 1
Donor: Mike Auton
Recipient: David Placko

Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin Award
Program: Pre-Apprenticeship Truck and Coach/Heavy Duty Equipment Technician
Donor: Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin
Recipient: Joe Barbosa

Canadian Association of Equipment Dealers Award
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment (Optional Co-op)
Donor: Canadian Association of Equipment Dealers (CAED)
Recipient: Joe Seaton

Associated Equipment Distributors Award
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment (Optional Co-op)
Donor: Associated Equipment Dealers (AED)
Recipient: Leonard Feldskov

Toromont CAT Safe Student Award
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment (Optional Co-op)
Donor: Toromont CAT
Recipient: Robert Walker

Toromont CAT Leadership Award
Program: Motive Power Techniques - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Toromont CAT
Recipient: Sebastian Kruszka

Toromont CAT Top Practical Student Award
Program: Motive Power Techniques - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Toromont CAT
Recipient: Jason Martin

Toromont CAT Student Commitment Award
Program: Motive Power Tech. - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Toromont CAT
Recipient: Nathan Fehr

Steed and Evans Limited Graduating Scholarship
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment
Donor: Steed and Evans Limited
Recipient: Alex Campbell

Ontario Asphalt Pavement Council Roads Scholarship Award - Top Academic Student
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Ontario Asphalt Pavement Council
Recipient: Chris McDougall

Ontario Asphalt Pavement Council Roads Scholarship Award - Top Practical Student
Program: Motive Power Technician - Heavy Duty Equipment
Donor: Ontario Asphalt Pavement Council
Recipient: Duncan Goetze

Conestoga Heavy Construction Association Top Operating Student Award, Section 1
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Jack Toner

Conestoga Heavy Construction Association Top Operating Student Award, Section 2
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Cameron Gibson

Conestoga Heavy Construction Association Top Operating Student Award, Section 3
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Jake Janzen

Top Operating International Student, Section 3
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Chris and Kari Woof
Recipient: Amandeep Singh

Gerhard (Dick) Kappeler Endowed Bursary
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Kappeler Masonry Corporation
Recipient: Jordan Rye

Grand River Brick and Stone and Young’s Masonry Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Grand River Brick and Stone and Young’s Masonry
Recipient: Dean Currie

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Bradley Allen Howe

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: David Lichty

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Calvin Ysinga

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Calvin Ysinga

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Terry Bylinowski

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Mitchell Sheppit

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Naeem Nazir Awan

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Orlando Esau Gonzales Corea

CCPMA Leadership Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Benjamin Haley

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Spencer Blizzard

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Zachary Edwards

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Adam Furlotte

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Orlando Esau Gonzales Corea

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Benjamin Haley

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Emerson Page

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Colin Wylie

Savery Bell Masonry Inc. Peer Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Savery Bell Masonry Inc.
Recipient: John Coffey

DEWALT Construction Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Kaylee Cleghorn

DEWALT Construction Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Aaron Barter

DEWALT Construction Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Kim Lucek

DEWALT Construction Award
Program: Women in Skilled Trades  General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Tait Wilman

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Benjamin Solda

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Christopher Broatch

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Sophie Foster

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: McGwire Guenther

The Holmes Foundation Academic Excellence Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Joel Shantz

The Holmes Foundation Practical Skills Excellence Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Corey Wilson

Lee Valley Tools Graduating Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Lee Valley Tools
Recipient: Mark Guderian

Menno S. Martin Contractor Limited Bursary
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Menno S. Martin Contractor Limited
Recipient: Evan Mallett

Pioneer Craftsmen Ltd. Renovation Technician Academic Grant
Program: Carpentry and Renovation Technician 
Donor: Pioneer Craftsmen Ltd.
Recipient: Evan Mallett

Rona Achievement Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Rona
Recipient: Iyanna D’Lugos

Home Depot Carpentry Apprenticeship Award
Program: General Carpentry Apprenticeship, Level 3
Donor: Home Depot
Recipient: Mitchell Keller

Home Depot Carpentry Apprenticeship Award
Program: Carpentry Apprenticeship, Level 2
Donor: Home Depot
Recipient: Peter Westendorp

Grand Valley Construction Association Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Grand Valley Construction Association
Recipient: Simon Barr 

Grand Valley Construction Association Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Grand Valley Construction Association
Recipient: Allison Davies

Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund Scholarship Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Qahraman Gargees

Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund Scholarship Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Jared Letoile

Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund Scholarship Award
Program: Mechanical Techniques – Plumbing
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Grant McVey

J.D. Walden Scholarship
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: John-Paul Dawson

J.D. Walden Scholarship
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Joseph Tonner

J.D. Walden Student Achievement Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: David Cormier

J.D. Walden Student Achievement Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: James Davidson

The Gooder Foundation Endowed Roofing Apprenticeship Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: The Gooder Foundation
Recipient: Matthew Tate

Ontario Industrial Roofing Contractors Association Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Ontario Industrial Roofing Contractors Association
Recipient: James Walster

Moen Plumbing Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Moen
Recipient: Texan Johnson

Roberts Onsite Plumbing Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Roberts Onsite
Recipient: Quinn McMichael

Greg White Achievement Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Various Donors
Recipient: Jamie-Mae Wood

Thermal Tech Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Thermal Tech Ltd.
Recipient: Braedon Baker

Fastenal Top Student Award, Section 1
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Daryl Kohli

Fastenal Top Student Award, Section 2
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Adam Wickens

Union Gas Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Union Gas
Recipient: Megan Heikens

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Plumber Apprenticeship, Level 3
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: James McEachern

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Plumber Apprenticeship, Level 2
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Joshua Ward

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Plumber Apprenticeship, Level 1
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Liam Klaassen

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Devon Pierce

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Liam Wu

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Tina Malloy

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Carol-Anna Van Milligen

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Lucas Draker

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: David Kane

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Lucas Parente

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Tyrus Fazakas

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Electrical Apprenticeship, Level 3
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Maxwell Phillips

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Electrical Apprenticeship, Level 2
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Bill Gregoriadis

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Electrical Apprenticeship, Level 1
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Scott Ryan

Guido Gatto Memorial Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Guido Gatto Memorial Fund
Recipient: Connor Goldsmith

Dave Beitz Memorial Award
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Simon Koopmans

dahl Outstanding Student Award
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: dahl Valve Limited
Recipient: Colin Andrews

Carlos Camilo Memorial Safety Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: Ben Sanvido

Steve Bates Memorial Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Chris and Kari Woof
Recipient: Michael Mackenzie

Colin DiCastri Memorial Award
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship, Level 3
Donor: DiCastri Family
Recipient: Richard Boyko

Grand River Foods Justo Ortega Endowed Memorial Bursary
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Grand River Foods
Recipient: Baby Cherian

Grand River Foods Justo Ortega Endowed Memorial Bursary
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Grand River Foods
Recipient: Jessica Harrington

Altalink Evan Horkoff Memorial Endowed Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Altalink
Recipient: Michelle Hume

Altalink Evan Horkoff Memorial Endowed Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Altalink
Recipient: Casey Patterson

Evan Horkoff Memorial Endowed Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Ann and Byron Grant
Recipient: Mitchell Datz

Brad Wilson Memorial Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Kelly Wilson
Recipient: Michael Schreuders

Gregory Peltz Memorial Endowed Award
Program: Mechanical Technician – General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Gregory Peltz Memorial Endowment
Recipient: Nicholas Sciberras

Mike McClements Skills Award
Program: Cabinetmaker Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Jennifer Norman

Mike McClements Skills Award
Program: General Machinist Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Sean Brown

Mike McClements Skills Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Calvin Ysinga

SOWA Tool and Machine Award
Program: General Machinist Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Brent Eby

SOWA Tool and Machine Award
Program: General Machinist Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Cody Spychaj

SOWA Tool and Machine Award
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Christian Lewis

SOWA Tool and Machine Award
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Tyler Harris

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - CNC
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Ravikumar Dilipbhai Patel

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Cameron Macdonald

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - CNC
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Naisarg Kumar Darji

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Eric Larson

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op)
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Yijie Wang

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician – CNC
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Maninder Singh

Process Advantage Inc. Leadership Award
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Process Advantage Inc.
Recipient: Mark Rees

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Noel Bender

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Ben Brown

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Michael Montreuil

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Brent Moore

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Wyatt Sponagle

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Tyler Veilleux

Bowman Precision Tooling Entrance Scholarship
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op) 
Donor: Bowman Precision Tooling
Recipient: Mitchell Fishwick

Bowman Precision Tooling Entrance Scholarship
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op) 
Donor: Bowman Precision Tooling
Recipient: William Maclean

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Brody Schoelier

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Tyler Wilson

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship,
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Tyler Kleine

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Quinn Campaigne

Don Gosen Scholarship
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: College’s Ontario
Recipient: Matthew Sprung

Don Gosen Scholarship
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: College’s Ontario
Recipient: Ji Hong Zhang

Don Gosen Scholarship
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: College’s Ontario
Recipient: John Stoddart

ECAP PAC Award
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: ECAP PAC
Recipient: Long Lu

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Top Academic Award
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: Keith McIntosh

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Student Mentorship Award
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: Brayden Smyth

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Top Student Award, Level 3 - Day Release
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship, Level 3
Donors: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: Matthew Zywot

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Top Student Award, Level 3 - Block Release
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship, Level 3
Donors: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: William Inkley

Massilly North America Millwright Award of Excellence
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Massilly North America
Recipient: Josh Renaud

Sani Marc Inc. Food Safety Award
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Food and Beverage Division, Sani Marc Inc.
Recipient: Jessica Harrington

Sani Marc Inc. Food Safety Award
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Food and Beverage Division, Sani Marc Inc.
Recipient: Jennifer Jeffrey

Sani Marc Inc. Food Safety Award
Program: Food Processing Technician (Optional Co-op)
Donor: Food and Beverage Division, Sani Marc Inc.
Recipient: Abhimanyukumar Pandya

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jason Ambeau

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrician - Construction and Maintenance Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Rory Arthurs

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Truck and Coach Technician Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Daniel Brown

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mackenzie Campbell

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Tian Cooper

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Woodworking Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Paul Crombie

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Tai Degiorgio

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: General Carpenter Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jared Delarge

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: John Dinh

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Contruction Techniques (Carpentry)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Luke Dreyer

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Stephanie Evans-Bitten

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Construction Techniques (HVAC, Welding, Plumbing and Electrical)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jakob Feicht

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Contruction Techniques (Carpentry)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: McGwire Guenther

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: General Carpenter Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Dylan Harper

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Megan Heikens

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Sandy Heseltine

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Fundamentals – Automotive Repair
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Lance Hofstetter

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Fundamentals – Automotive Repair
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Michael Holloway

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Technician - Heavy Duty Equipment
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jordan Horan

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Truck and Coach Technician Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Kedric Ireland

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Techniques
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Andrea Kovac

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op) 
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: William Maclean

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrican - Industrial Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Aaron Manary

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Construction Techniques (HVAC, Welding, Plumbing and Electrical)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: James Maw

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Braedon McCarles

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Welding and Fabrication Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mitchell McCrady

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Automotive Service Technician Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Morgan McKinney

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Matthew McLean

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Brodie Meadows

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jessica Mellace

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Brent Moore

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mitchell Nael

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Nathan Olszewski

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Refrigeration and Air Conditioning Systems Mechanic Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Edward Post

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Machine Tool Builder and Integrator Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mark Roy

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Michael Schreuders

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jesse Simpson

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Construction Techniques (HVAC, Welding, Plumbing and Electrical)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Brodie Smith

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Matthew Sprung

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Ashley Stirbys

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Woodworking Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Katherine Stuglik

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Technician – Industrial (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Steven Vang

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electro-Mechanical Maintenance (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Sally Wiseman