Awards

Student awards

Conestoga College's Student Financial Services administers many awards, bursaries, scholarships and academic grants. Information and application forms for numerous awards, bursaries and scholarships are administered by the Student Financial Services.

Many program-specific awards are administered by individual programs. Students should speak to their faculty or program coordinators about additional awards available in their program specific areas.

Conestoga's School of Trades & Apprenticeship, in partnership with numerous industry partners, hosts an Annual Awards Presentation each May. This is an excellent opportunity to celebrate the achievements of our students and apprentices and acknowledge our tremendous industry support.

Awards are presented to students in motive power, construction, industrial and service programs.

The Weston Family Scholarship in the Skilled Trades was announced in February 2018 and supports Conestoga students through a multi-year skilled trades scholarship program. More than 65 students and close to 20 apprentices in a range of construction, industrial, and motive power sector programs will receive this award to support them with pursuing successful careers in the skilled trades. First year Conestoga trades students are eligible to apply and are encouraged to complete the online application. Visit Student Financial Services for more information.

Award recipients

Congratulations to the 2019 winners.

Trillium Automobile Dealers Association Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Trillium Automobile Dealers Association Award (TADA)
Recipient: Kyle Artym

Trillium Automobile Dealers Association Award
Program: Motive Power Technician – Automotive Service
Donor: Trillium Automobile Dealers Association (TADA)
Recipient: Qasim Farooq

Pfaff Automotive Scholarship
Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Pfaff Automotive Partners
Recipient: Jesse McClintock

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Michael Holloway

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Ryan Knight

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Kyle Artym

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Alex Noseworthy

Princess Auto Foundation Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Caleb Jones

Princess Auto Foundation Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Austin Michalofsky

Princess Auto Foundation Award
Program: Welding and Fabrication Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Tyler Martin

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Brian Patteson

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Co-op)
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Michael Montreuil

Princess Auto Foundation Award
Program: Electrical Techniques
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Raimonds Nartiss

Princess Auto Foundation Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Brandon Francis

Princess Auto Foundation Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Chase King

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Josh Benoit

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Chris Staats

Princess Auto Foundation Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Josh Armstrong

Princess Auto Foundation Award
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Chantel Taylor

Princess Auto Foundation Award
Program: Welding Techniques
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Sara Kerslake

Princess Auto Foundation Award
Program: Welding Techniques
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Katherine Schade

Princess Auto Foundation Award
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Megan Liddell

Princess Auto Foundation Award
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op)
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Andrea Dawn Gilpin

Princess Auto Foundation Top Practical Student Award
Program: Motive Power Techniques - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Seth Meister

Princess Auto Foundation Top Practical Student Award
Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: Princess Auto Foundation
Recipient: Nico Eisses

Crosby Volkswagen Audi Inc. Top Academic Student Award
Program: Motive Power Fundamentals - Automotive Repair
Donor: Crosby Volkswagen Audi Inc.
Recipient: Josh Picard

Britton Auto Parts Most Improved Practical Student Award
Program: Motive Power Fundamentals – Automotive Repair
Donor: Britton Auto Parts
Recipient: Brock Gauthier

MAC Tools Award
Program: Automotive Service Technician Apprenticeship, Level 3
Donor: MAC Tools
Recipient: Harrison Hallam

MAC Tools Award
Program: Automotive Service Technician Apprenticeship, Level 3
Donor: MAC Tools
Recipient: Paul Barber

TMTA Top Student Award
Program: Motive Power Techniques – Truck and Coach Repair
Donor: Transportation Maintenance Technology Association
Recipient: Alex Noseworthy

Altruck Scholarship
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: Altruck International Truck Centres
Recipient: Santosh Bedi

Truck and Coach Program Advisory Committee Peer Award
Program: Motive Power Technician – Truck and Coach
Donor: Challenger Motor Freight and Highway Sterling Western Star
Recipient: Sameer Malcolm

Trailcon Leasing Trailer Service Technician Academic Grant
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach Repair
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Alex Noseworthy

Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Amritpal Singh

Glasvan Great Dane Truck Trailer Service Technician Scholarship
Program: Motive Power Technician - Truck and Coach
Donor: OTA Education Foundation
Recipient: Gulab Chopra

Cummins Sales and Service Training Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Cummins Sales and Service
Recipient: Ben Penner

Cummins Sales and Service Training Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Cummins Sales and Service
Recipient: Erik Johnstone

Cummins Sales and Service Training Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Cummins Sales and Service
Recipient: David Horst

Ryder Leadership Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Ryder
Recipient: Daniel Broeze

Manitoulin Transport Academic Achievement Award, Level 3 - Day Release
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Carlon Andrew Dykstra

Manitoulin Transport Academic Achievement Award, Level 3 – Block Release
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Manitoulin Transport
Recipient: Dylan Clement

Mike Auton Top Student Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 3
Donor: Mike Auton
Recipient: Seth Rodrigues-Diamond

Mike Auton Top Student Award
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 2
Donor: Mike Auton
Recipient: Ryan Ruppert

Mike Auton Top Student Award,
Program: Truck and Coach Apprenticeship, Level 1
Donor: Mike Auton
Recipient: David Placko

Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin Award
Program: Pre-Apprenticeship Truck and Coach/Heavy Duty Equipment Technician
Donor: Workforce Planning Board of Waterloo Wellington Dufferin
Recipient: Joe Barbosa

Canadian Association of Equipment Dealers Award
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment (Optional Co-op)
Donor: Canadian Association of Equipment Dealers (CAED)
Recipient: Joe Seaton

Associated Equipment Distributors Award
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment (Optional Co-op)
Donor: Associated Equipment Dealers (AED)
Recipient: Leonard Feldskov

Toromont CAT Safe Student Award
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment (Optional Co-op)
Donor: Toromont CAT
Recipient: Robert Walker

Toromont CAT Leadership Award
Program: Motive Power Techniques - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Toromont CAT
Recipient: Sebastian Kruszka

Toromont CAT Top Practical Student Award
Program: Motive Power Techniques - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Toromont CAT
Recipient: Jason Martin

Toromont CAT Student Commitment Award
Program: Motive Power Tech. - Heavy Duty Equipment Repair
Donor: Toromont CAT
Recipient: Nathan Fehr

Steed and Evans Limited Graduating Scholarship
Program: Motive Power Technician – Heavy Duty Equipment
Donor: Steed and Evans Limited
Recipient: Alex Campbell

Ontario Asphalt Pavement Council Roads Scholarship Award - Top Academic Student
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Ontario Asphalt Pavement Council
Recipient: Chris McDougall

Ontario Asphalt Pavement Council Roads Scholarship Award - Top Practical Student
Program: Motive Power Technician - Heavy Duty Equipment
Donor: Ontario Asphalt Pavement Council
Recipient: Duncan Goetze

Conestoga Heavy Construction Association Top Operating Student Award, Section 1
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Jack Toner

Conestoga Heavy Construction Association Top Operating Student Award, Section 2
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Cameron Gibson

Conestoga Heavy Construction Association Top Operating Student Award, Section 3
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Conestoga Heavy Construction Association
Recipient: Jake Janzen

Top Operating International Student, Section 3
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Chris and Kari Woof
Recipient: Amandeep Singh

Gerhard (Dick) Kappeler Endowed Bursary
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Kappeler Masonry Corporation
Recipient: Jordan Rye

Grand River Brick and Stone and Young’s Masonry Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Grand River Brick and Stone and Young’s Masonry
Recipient: Dean Currie

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Bradley Allen Howe

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 3
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: David Lichty

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Calvin Ysinga

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 2
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Calvin Ysinga

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Terry Bylinowski

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship, Level 1
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Mitchell Sheppit

CCMPA Top Academic Student Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Naeem Nazir Awan

CCMPA Top Practical Student Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Orlando Esau Gonzales Corea

CCPMA Leadership Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Benjamin Haley

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Spencer Blizzard

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Zachary Edwards

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Adam Furlotte

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Orlando Esau Gonzales Corea

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Benjamin Haley

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Emerson Page

CCMPA Entrance Bursary
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Canadian Concrete Masonry Producers Association
Recipient: Colin Wylie

Savery Bell Masonry Inc. Peer Award
Program: Brick and Stone Fundamentals
Donor: Savery Bell Masonry Inc.
Recipient: John Coffey

DEWALT Construction Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Kaylee Cleghorn

DEWALT Construction Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Aaron Barter

DEWALT Construction Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Kim Lucek

DEWALT Construction Award
Program: Women in Skilled Trades  General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Tait Wilman

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Benjamin Solda

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Christopher Broatch

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: Sophie Foster

DEWALT Construction Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Stanley Tools and DEWALT Tools
Recipient: McGwire Guenther

The Holmes Foundation Academic Excellence Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Joel Shantz

The Holmes Foundation Practical Skills Excellence Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: The Holmes Foundation
Recipient: Corey Wilson

Lee Valley Tools Graduating Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Lee Valley Tools
Recipient: Mark Guderian

Menno S. Martin Contractor Limited Bursary
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Menno S. Martin Contractor Limited
Recipient: Evan Mallett

Pioneer Craftsmen Ltd. Renovation Technician Academic Grant
Program: Carpentry and Renovation Technician 
Donor: Pioneer Craftsmen Ltd.
Recipient: Evan Mallett

Rona Achievement Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Rona
Recipient: Iyanna D’Lugos

Home Depot Carpentry Apprenticeship Award
Program: General Carpentry Apprenticeship, Level 3
Donor: Home Depot
Recipient: Mitchell Keller

Home Depot Carpentry Apprenticeship Award
Program: Carpentry Apprenticeship, Level 2
Donor: Home Depot
Recipient: Peter Westendorp

Grand Valley Construction Association Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Grand Valley Construction Association
Recipient: Simon Barr 

Grand Valley Construction Association Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Grand Valley Construction Association
Recipient: Allison Davies

Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund Scholarship Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Qahraman Gargees

Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund Scholarship Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Jared Letoile

Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund Scholarship Award
Program: Mechanical Techniques – Plumbing
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Grant McVey

J.D. Walden Scholarship
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: John-Paul Dawson

J.D. Walden Scholarship
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: Joseph Tonner

J.D. Walden Student Achievement Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: David Cormier

J.D. Walden Student Achievement Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Cambridge & North Dumfries Community Foundation, J.D. Walden Family Fund
Recipient: James Davidson

The Gooder Foundation Endowed Roofing Apprenticeship Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: The Gooder Foundation
Recipient: Matthew Tate

Ontario Industrial Roofing Contractors Association Award
Program: Roofer Apprenticeship, Level 2
Donor: Ontario Industrial Roofing Contractors Association
Recipient: James Walster

Moen Plumbing Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Moen
Recipient: Texan Johnson

Roberts Onsite Plumbing Award
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: Roberts Onsite
Recipient: Quinn McMichael

Greg White Achievement Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Various Donors
Recipient: Jamie-Mae Wood

Thermal Tech Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Thermal Tech Ltd.
Recipient: Braedon Baker

Fastenal Top Student Award, Section 1
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Daryl Kohli

Fastenal Top Student Award, Section 2
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Fastenal
Recipient: Adam Wickens

Union Gas Award
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: Union Gas
Recipient: Megan Heikens

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Plumber Apprenticeship, Level 3
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: James McEachern

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Plumber Apprenticeship, Level 2
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Joshua Ward

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Plumber Apprenticeship, Level 1
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Liam Klaassen

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Devon Pierce

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Liam Wu

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Tina Malloy

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Women in Skilled Trades General Carpenter Pre-Apprenticeship
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Carol-Anna Van Milligen

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Lucas Draker

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: David Kane

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Lucas Parente

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Construction Techniques (Carpentry)
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Tyrus Fazakas

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Electrical Apprenticeship, Level 3
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Maxwell Phillips

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Electrical Apprenticeship, Level 2
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Bill Gregoriadis

Milwaukee Electric Tool Award
Program: Electrical Apprenticeship, Level 1
Donor: Milwaukee Electric Tools
Recipient: Scott Ryan

Guido Gatto Memorial Award
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: Guido Gatto Memorial Fund
Recipient: Connor Goldsmith

Dave Beitz Memorial Award
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Simon Koopmans

dahl Outstanding Student Award
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: dahl Valve Limited
Recipient: Colin Andrews

Carlos Camilo Memorial Safety Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Henry and Tony Camilo
Recipient: Ben Sanvido

Steve Bates Memorial Award
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: Chris and Kari Woof
Recipient: Michael Mackenzie

Colin DiCastri Memorial Award
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship, Level 3
Donor: DiCastri Family
Recipient: Richard Boyko

Grand River Foods Justo Ortega Endowed Memorial Bursary
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Grand River Foods
Recipient: Baby Cherian

Grand River Foods Justo Ortega Endowed Memorial Bursary
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Grand River Foods
Recipient: Jessica Harrington

Altalink Evan Horkoff Memorial Endowed Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Altalink
Recipient: Michelle Hume

Altalink Evan Horkoff Memorial Endowed Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Altalink
Recipient: Casey Patterson

Evan Horkoff Memorial Endowed Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Ann and Byron Grant
Recipient: Mitchell Datz

Brad Wilson Memorial Award
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Kelly Wilson
Recipient: Michael Schreuders

Gregory Peltz Memorial Endowed Award
Program: Mechanical Technician – General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Gregory Peltz Memorial Endowment
Recipient: Nicholas Sciberras

Mike McClements Skills Award
Program: Cabinetmaker Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Jennifer Norman

Mike McClements Skills Award
Program: General Machinist Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Sean Brown

Mike McClements Skills Award
Program: Brick and Stone Mason Apprenticeship
Donor: Various Donors
Recipient: Calvin Ysinga

SOWA Tool and Machine Award
Program: General Machinist Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Brent Eby

SOWA Tool and Machine Award
Program: General Machinist Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Cody Spychaj

SOWA Tool and Machine Award
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Christian Lewis

SOWA Tool and Machine Award
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship, Level 3
Donor: SOWA Tool and Machine
Recipient: Tyler Harris

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - CNC
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Ravikumar Dilipbhai Patel

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Cameron Macdonald

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - CNC
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Naisarg Kumar Darji

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Eric Larson

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op)
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Yijie Wang

Gene Haas Scholarship
Program: Mechanical Technician – CNC
Donor: Hass Factory Outlet
Recipient: Maninder Singh

Process Advantage Inc. Leadership Award
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Process Advantage Inc.
Recipient: Mark Rees

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Noel Bender

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Ben Brown

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Michael Montreuil

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Brent Moore

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Wyatt Sponagle

Linamar Corporation Industrial Skilled Trades Scholarship
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: Linamar Corporation
Recipient: Tyler Veilleux

Bowman Precision Tooling Entrance Scholarship
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op) 
Donor: Bowman Precision Tooling
Recipient: Mitchell Fishwick

Bowman Precision Tooling Entrance Scholarship
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op) 
Donor: Bowman Precision Tooling
Recipient: William Maclean

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Brody Schoelier

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Tyler Wilson

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship,
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Tyler Kleine

Waterloo North Hydro Inc. Scholarship
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: Waterloo North Hydro Inc.
Recipient: Quinn Campaigne

Don Gosen Scholarship
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: College’s Ontario
Recipient: Matthew Sprung

Don Gosen Scholarship
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: College’s Ontario
Recipient: Ji Hong Zhang

Don Gosen Scholarship
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: College’s Ontario
Recipient: John Stoddart

ECAP PAC Award
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: ECAP PAC
Recipient: Long Lu

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Top Academic Award
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: Keith McIntosh

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Student Mentorship Award
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: Brayden Smyth

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Top Student Award, Level 3 - Day Release
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship, Level 3
Donors: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: Matthew Zywot

Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC Top Student Award, Level 3 - Block Release
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship, Level 3
Donors: Industrial Maintenance Mechanic - Millwright PAC
Recipient: William Inkley

Massilly North America Millwright Award of Excellence
Program: Mechanical Techniques – Industrial Millwright
Donor: Massilly North America
Recipient: Josh Renaud

Sani Marc Inc. Food Safety Award
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Food and Beverage Division, Sani Marc Inc.
Recipient: Jessica Harrington

Sani Marc Inc. Food Safety Award
Program: Food Safety and Quality Assurance - Food Processing
Donor: Food and Beverage Division, Sani Marc Inc.
Recipient: Jennifer Jeffrey

Sani Marc Inc. Food Safety Award
Program: Food Processing Technician (Optional Co-op)
Donor: Food and Beverage Division, Sani Marc Inc.
Recipient: Abhimanyukumar Pandya

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Tool and Die Maker Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jason Ambeau

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrician - Construction and Maintenance Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Rory Arthurs

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Truck and Coach Technician Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Daniel Brown

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mackenzie Campbell

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Mechanical Techniques - Plumbing
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Tian Cooper

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Woodworking Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Paul Crombie

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Techniques - Truck and Coach
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Tai Degiorgio

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: General Carpenter Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jared Delarge

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Technician - Automotive Service
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: John Dinh

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Contruction Techniques (Carpentry)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Luke Dreyer

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Stephanie Evans-Bitten

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Construction Techniques (HVAC, Welding, Plumbing and Electrical)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jakob Feicht

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Contruction Techniques (Carpentry)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: McGwire Guenther

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: General Carpenter Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Dylan Harper

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Megan Heikens

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Sandy Heseltine

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Fundamentals – Automotive Repair
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Lance Hofstetter

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Fundamentals – Automotive Repair
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Michael Holloway

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Motive Power Technician - Heavy Duty Equipment
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jordan Horan

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Truck and Coach Technician Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Kedric Ireland

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Techniques
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Andrea Kovac

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Mechanical Technician - Tool and Die/Tool Maker (Optional Co-op) 
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: William Maclean

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrican - Industrial Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Aaron Manary

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Construction Techniques (HVAC, Welding, Plumbing and Electrical)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: James Maw

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Carpentry and Renovation Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Braedon McCarles

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Welding and Fabrication Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mitchell McCrady

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Automotive Service Technician Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Morgan McKinney

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Plumber Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Matthew McLean

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Brodie Meadows

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heavy Construction Equipment Operation
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jessica Mellace

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Mechanical Technician - General Machinist (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Brent Moore

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Heating, Refrigeration and Air Conditioning Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mitchell Nael

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Nathan Olszewski

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Refrigeration and Air Conditioning Systems Mechanic Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Edward Post

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Machine Tool Builder and Integrator Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Mark Roy

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Powerline Technician (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Michael Schreuders

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Jesse Simpson

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Construction Techniques (HVAC, Welding, Plumbing and Electrical)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Brodie Smith

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Technician - Industrial (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Matthew Sprung

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Industrial Mechanic (Millwright) Apprenticeship
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Ashley Stirbys

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Woodworking Technician
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Katherine Stuglik

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electrical Technician – Industrial (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Steven Vang

Weston Family Scholarship in the Skilled Trades
Program: Electro-Mechanical Maintenance (Optional Co-op)
Donor: The W. Garfield Weston Foundation
Recipient: Sally Wiseman